Cover

Αγωνες-Αθλητικη Αλιεια

4oς & 5ος Αγώνας Πανελλήνιου Πρωταθλήματος Αλιείας 2016 από Ακτή με Καλάμι και Μηχανισμό

Οι δύο τελευταίοι αγώνες του Πανελληνίου Πρωταθλήματος αλιείας από την ακτή με καλάμι και μηχανισμό 2016, πραγματοποιήθηκαν στην παραλία Λουτρακίου στις 14 και 15 Μαΐου, με διοργανωτή σύλλογο το ΝΟΤΚ. Στους αγώνες συμμετείχαν αθλητές από συλλόγους της ΕΟΥΔΑ, όπου μετά το πέρας του πρωταθλήματος και τη συνολική βαθμολογία και των πέντε αγώνων, αναδεικνύεται ο πρωταθλητής αθλητής για το 2016, ο πρωταθλητής σύλλογος, καθώς και τα μέλη της εθνικής ομάδας που θα μας εκπροσωπήσει στους διεθνείς αγώνες του εξωτερικού.

Το χαρακτηριστικό του 4ου αγώνα ήταν η μεγάλη ποσότητα από «γυαλί» στη θάλασσα (οργανισμός που μοιάζει με μέδουσα, χωρίς πόδια και τοξικές ιδιότητες), που δυσκόλευε τρομερά την ανάκτηση των αρματωσιών των αθλητών από το νερό και προκαλούσε μπερδέματα πάνω στις μάνες των μηχανισμών, με αποτέλεσμα να χάνονται πολλές αρματωσιές, να πετιούνται μάνες από μηχανισμούς και να έχουμε ακόμη και καταστροφές καλαμιών. Νικητές ήταν οι Κωνσταντίνος Βασιλείου, Αντώνης Παπαδόπουλος και Νιντάλ Ρέζεκ.

Στον 5ο και τελευταίο αγώνα, είχαμε μια συναρπαστική μάχη μεταξύ των αθλητών που διεκδικούσαν θέση στην εξάδα, μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο, αφού όλα τα ενδεχόμενα ήταν ανοικτά κι ένα μόλις μετρήσιμο παραπάνω αλίευμα έφερνε σημαντικές ανακατατάξεις. Νικητές σε αυτόν τον αγώνα ήταν οι Άκης Τηνιακός, Κωνσταντίνος Βασιλείου, Βασίλης Μαραγκός και Νιντάλ Ρέζεκ.

Εθνική Ομάδα

Μετά την ολοκλήρωση της σειράς των αγώνων και το άθροισμα των βαθμολογιών των αθλητών από όλους τους αγώνες, πρωταθλητής για το 2016 είναι ο αθλητής του ΝΟΤΚ Κωνσταντίνος Βασιλείου. Στη δεύτερη θέση έχουμε τον αθλητή του ΝΟΙΕΣ Αντώνη Παπαδόπουλο και στην τρίτη θέση τον αθλητή του ΝΟΙΕΣ Άκη Τηνιακό. Οι τρεις αυτοί αθλητές, μαζί με τους Νιντάλ Ρέζεκ, Βασίλη Σκλαβενίτη και Βασίλη Μαραγκό, αποτελούν και την εθνική μας αποστολή στο συγκεκριμένο άθλημα.

Πρωταθλητής σύλλογος αναδείχτηκε ο ΝΟΙΕΣ, ενώ το κύπελλο του μεγαλύτερου αλιεύματος πήρε ο Μιχάλης Μιχαηλίδης.