![Cover](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2018/02/pestrofa-1.jpg)
Νομοθεσια
Απαγόρευση Αλιείας Πέστροφας από 1η Νοεμβρίου 2019 μέχρι και 15 Φεβρουαρίου 2020
Να υπενθυμίσουμε στους φίλους ψαράδες των γλυκών νερών, ότι σύμφωνα με το Β.Δ. 142/71 «Περί αλιείας υδροβίων ζώων λιμνών και ποταμών και προστασίας αυτών», απαγορεύεται απολύτως σε όλες τις λίμνες και τους ποταμούς της Επικράτειας, η αλιεία πέστροφας, κατά το χρονικό διάστημα από 1ης Νοεμβρίου κάθε έτους μέχρι της 15ης Φεβρουαρίου του επόμενου έτους για την προστασία της αναπαραγωγής της.
![](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/04/pestrofa-drososfishing-1.jpg)
Οι παραβάτες τιμωρούνται σύμφωνα με τις διατάξεις που ισχύουν (Ν. 1740/87 όπως τροποποιήθηκε με τις διατάξεις του Ν. 2040/1992).
Η τήρηση του παραπάνω Π.Δ. σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις, διενεργείται από τις Αστυνομικές και Δασικές Αρχές κάθε περιοχής.