![Cover](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/05/sirti-vithou-bakakaki-drososfishing-2.jpg)
Συρτη Βυθου
Συρτή Βυθού: Μπακακάκι
Όταν απευθυνόμαστε σε μεγάλα μαυρόψαρα και ιδίως σε σφυρίδες, η αρματωσιά των ψαριών είναι το καλύτερο δόλωμα. Γόπες, σπάροι, τσέρουλες, μουσμούλια, σαυρίδια δολωμένα σε μεγάλες σαλαγκιές, αποτελούν μια πρόκληση γι’ αυτά.
![](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/05/sirti-vithou-bakakaki-drososfishing-3.jpg)
Για να υπάρχει καλύτερη πλεύση, αλλά και καλύτερο άρπαγμα του ψαριού που θα τσιμπήσει, δημιουργήθηκε το λεγόμενο μπακακάκι. Η πείρα και η εμπειρία ψαράδων που ασχολούνται με το συγκεκριμένο ψάρεμα, οδήγησε στη σωστή αναλογία διαμόρφωσης του ιδιόμορφου αυτού παράμαλλου.
![](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/05/sirti-vithou-bakakaki-drososfishing-1.jpg)
4 μεγάλες σαλαγκιές σε κοντινές αποστάσεις η μία από την άλλη, είναι το παράμαλλό μας. Ένα μολυβάκι στη μία σαλαγκιά με μια θηλιά για να δένεται η πετονιά και αυτό είναι όλο.
![](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/05/sirti-vithou-bakakaki-drososfishing-6.jpg)
![](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/05/sirti-vithou-bakakaki-drososfishing-5.jpg)
![](https://www.drososfishing.gr/wp-content/uploads/2019/05/sirti-vithou-bakakaki-drososfishing-4.jpg)
Δολώνουμε τις τρεις σαλαγκιές που είναι κοντά στο βαρίδι με τρία ψάρια την κάθε μία και αφήνουμε ελεύθερη την τελευταία. Συνήθως αυτή η τελευταία είναι που πιάνει και το μαυρόψαρο.