Cover

Βολες

Βολές: GREECE OPEN 2019 – Matthew Russell Event

Στις 24-25-26 Μαΐου πραγματοποιήθηκε από τον σύλλογο Far club HELLAS το 13ο  Greece open στους Ταγαράδες Θεσσαλονίκης. Το φετινό event ήταν προς τιμή του κυρίου Matthew Russell, ενός καταξιωμένου αθλητή από την Ουαλία ο οποίος επισκέπτεται την χώρα μας τα τελευταία χρόνια για το συγκεκριμένο γεγονός.

Ο αγώνας διαρκεί κάθε χρόνο τρεις ημέρες ξεκινώντας την Παρασκευή με την κατηγορία των 175 γραμμαρίων, το Σάββατο 150 και 125 γραμμάρια και τελειώνει την Κυριακή με την κατηγορία των 100 γραμμαρίων.

Φέτος για πρώτη φορά προστέθηκε στο GREECE OPEN κατηγορία γυναικών κάτι που ήταν πάρα πολύ ενδιαφέρον με τις διαγωνιζόμενες να αγωνίζονται στις κατηγορίες των 125, 100 και 75 γραμμαρίων!

Στον αγώνα έλαβαν μέρος Έλληνες αθλητές καθώς και αθλητές από διάφορα club της Αγγλίας όπως επίσης είχαμε και τη συμμετοχή του Αλέξανδρου Τζίβα από την Κύπρο.

Η ατμόσφαιρα  κατά τη διάρκεια του αγώνα ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστη καθώς μετά από τόσα χρόνια έχουν αναπτυχθεί εξαιρετικές σχέσεις μεταξύ των συμμετεχόντων αθλητών.

Με την έναρξη του αγώνα την Παρασκευή στα 175 γραμμάρια και καθώς υπήρχε ευνοϊκός άνεμος  δεν άργησαν οι πρώτες βολές να ξεπερνούν τα 240 μέτρα καθώς η πολύ καλή κατάσταση του γηπέδου των Ταγαράδων έκανε ευχάριστη όλη την διαδικασία του αγώνα.

Νικητής της ημέρας αναδείχτηκε ο Owan Moyle με βολή στα 244.81 μέτρα μόλις ένα εκατοστό μπροστά από το δεύτερο Duane Lookwood 244.80!

Στην κατηγορία των γυναικών την πρώτη θέση κατέκτησε η Louise Bowden με βολή στα 150.24 μέτρα στα 125 γραμμάρια.

Αποτελέσματα πρώτης  μέρας

Αποτελέσματα στα 175 γραμμάρια

Η δεύτερη μέρα  εξελίχθηκε με τις ίδιες καλές συνθήκες καθώς η διεύθυνση του ανέμου παρέμεινε σταθερή και παρόλο το αγωνιστικό πρόγραμμα της ημέρας (2 βαρίδια 150+125) όλα κύλισαν γρήγορα και εύκολα.

Νικητής της ημέρας στα 150 γραμμάρια αναδείχτηκε ο Owan Moyle με βολή στα 260.31 μέτρα ενώ στην κατηγορία των 125 γραμμαρίων νικητής αναδείχτηκε ο Duane Lockwood με βολή στα 243.60 μέτρα.

Στην κατηγορία των γυναικών και στα 100 γραμμάρια την πρώτη θέση κέρδισε η Louise Bowden.

Αποτελέσματα δεύτερης μέρας

Αποτελέσματα στα 150 γραμμάρια
Αποτελέσματα στα 125 γραμμάρια

Την τρίτη μέρα του αγώνα οι προβλέψεις έδιναν νότιο άνεμο πράγμα που επέβαλε την αλλαγή του γηπέδου πριν την έναρξη της ημέρας. Ο αγώνας ξεκίνησε και σε λίγη ώρα ο νότιας έκανε την εμφάνισή του.

246.00 η μεγαλύτερη βολή στα 100 γραμμάρια για τον Owan Moyle χαρίζοντας του και την πρώτη θέση στη γενική κατάταξη του τριήμερου.

154.70 μέτρα στα 75 γραμμάρια για την Louise Bowden αναδεικνύοντας την νικήτρια στην κατηγορία των γυναικών!