Cover

Αγωνες-Αθλητικη Αλιεια

Νηρέας Καλαμάτας: Τουρνουά Αλιείας με Φελλό 2018

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή 16 Δεκεμβρίου 2018 με την τρίτη και τελευταία αγωνιστική ημέρα το τουρνουά αλιείας με φελλό που διοργάνωσε ο Νηρέας Καλαμάτας στην πανέμορφη μεσσηνιακή πρωτεύουσα, την Καλαμάτα.

Στον αγώνα που ήταν αμφίρροπος μέχρι το τέλος του συμμετείχαν 17 αθλητές εκ των οποίων υπήρχαν τρεις γυναίκες (η μια κάτω των 18 ετών) και δυο παιδιά επίσης κάτω των 18 ετών.

Ως τόπος διεξαγωγής είχε αρχικά οριστεί η εξωτερική πλευρά του νοτίου προβόλου του λιμανιού της Καλαμάτας γνωστός και ως χιλιόμετρο. Με δεδομένο την καταιγίδα που είχε περάσει την προηγούμενη μέρα και τους ισχυρούς νοτιάδες υπήρχε έντονη ρεστία στη θάλασσα κάτι που οδήγησε τους διοργανωτές να μεταφέρουν την εκδήλωση στην εσωτερική πλευρά του προβόλου για την ασφάλεια των συμμετεχόντων.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα επικρατήσαν τα φαβορί με πολύ μικρές όμως διαφορές από όλους τους διαγωνιζόμενους.

Τεράστια έκπληξη η τρίτη θέση που κατέλαβε η Valendina Openko δείχνοντας με τον καλύτερο τρόπο σε όλους ότι και το γυναικείο φύλο μπορεί να πρωταγωνιστήσει στην αγωνιστική αλιεία.

Οι τρεις νικητές του τελικού ήταν:

1η θέση – Αντώνης Ανδρινόπουλος / Open

2η θέση – Νάσος Βουγιουκλής / Νηρέας Καλαμάτας

3η θέση – Valendina Openko / Νηρέας Καλαμάτας.

Μεγάλοι νικητές όμως ήταν και οι 21 ερασιτέχνες ψαράδες που συμμετείχαν και έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους και στους τρεις αγώνες του τουρνουά.

Oι νικητές του τουρνουά

Στην τελική καταμέτρηση και στην έκδοση των αποτελεσμάτων που ακλούθησε η τελική κατάταξη των αθλητών και στους τρεις αγώνες ήταν η εξής:

Μεγαλύτερο αλίευμα του τουρνουά -Τάκης Μαυρομάτης / Νηρέας Καλαμάτας

Με αυτο τον όμορφο αγώνα (ο 8ος για φέτος) έκλεισε μια ακόμη υπέροχη αγωνιστική χρονιά για τον καλαματιανό σύλλογο. Ακολουθεί ο σχεδιασμός και οι στόχοι που θα θέσουν για τη νέα χρονιά το Δ.Σ και όλα τα μέλη του και προσδοκούμε σε ακόμα περισσότερους φίλους και φίλες που θα προστεθούν μαζί στο καινούργιο ψαρευτικό μας ταξίδι. Ευχόμαστε σε όλη την ψαρευτική κοινότητα καλές γιορτές, καλή χρονιά με υγεία, δύναμη, ευτυχία και φυσικά πολλές ψαρευτικές εξόδους.