Cover

Αγωνες-Αθλητικη Αλιεια

2ο Διεθνές Τουρνουά Αλιείας στην Τουρκία GOLDEN LEAGUE

To Σάββατο 30 Ιανουαρίου 2016, πραγματοποιήθηκε στην Τουρκία το 2ο διεθνές τουρνουά αλιείας από την ακτή, ενταγμένο στο διεθνή θεσμό GOLDEN LEAGUE. Έλαβαν μέρος  48 ζευγάρια αθλητών, από τις χώρες: Τουρκία, Ιταλία, Τυνησία, Γαλλία, Μαρόκο, Ολλανδία, Αγγλία, Ισπανία και Ελλάδα.

Από την Ελλάδα συμμετείχαν οι δύο αθλητές του ΝΟΤΚ Κώστας Βασιλείου και Γιάννης Φλωρούς, και από την Ακαδημία Αλιευτικών Δραστηριοτήτων οι αθλητές Αλέξανδρος Σαπουνάκης, Κυριάκος Χάλαρης, Μαριλένα Μιχαλιού, Χρήστος Γαλάνης και Κώστας Τσάβος.

Το τουρνουά διεξήχθη μέσα από δύο αγώνες, που έγιναν ο 1ος το πρωί του Σαββάτου και ο 2ος το απόγευμα της ίδιας ημέρας. Όλα τα ζεύγη αθλητών χωρίστηκαν σε 8 τομείς, διαφορετικούς για κάθε αγώνα.

Στον 1ο αγώνα τα ψάρια ήταν λίγα και οι αθλητές της Ακαδημίας Χρήστος Γαλάνης – Κώστας Τσάβος κατέλαβαν την 1η θέση του τομέα τους, ο δε Αλέξανδρος Σαπουνάκης ο οποίος ψάρευε μόνος του (δεν είχε ζευγάρι), κατέλαβε την 3η θέση του τομέα του.

Στον 2ο αγώνα τα ψάρια ήταν πολλά, και κυρίως μουρμούρες μεγέθους από 18 έως 30 εκ. Ο Αλέξανδρος Σαπουνάκης κατέλαβε την 1η θέση στον τομέα του με 27 ψάρια συνολικά, ενώ οι ομάδες Χάλαρης –Μιχαλιού, Γαλάνης – Τσάβος, κατέλαβαν τη 2η θέση του τομέα τους.

Αξίζει να σημειωθεί πως το ζευγάρι Χάλαρης – Μιχαλιού αλίευσε το μεγαλύτερο ψάρι του τουρνουά, που ήταν ένα μυλοκόπι  μήκους 65 εκ.! Στην συνολική βαθμολογία του τουρνουά, ο Α. Σαπουνάκης κατέλαβε την 8η θέση και το ζευγάρι Γαλάνης –Τσάβος την 9η.

Η εμφάνιση των Ελλήνων αθλητών ήταν η καλύτερη μέχρι σήμερα σε διεθνή αγώνα, αν λάβουμε υπόψη μας ότι άφησαν πίσω τους καταξιωμένους αθλητές από τη Γαλλία, Τυνησία, Αγγλία, Ιταλία, Ισπανία, Ολλανδία και Μαρόκο. Για μόλις δύο ψάρια διαφορά, ο Σαπουνάκης έχασε την 3η θέση του τουρνουά,  την οποία τελικά κατέλαβε η Ισπανία, ενώ τις θέσεις 1η και 2η κατέλαβαν ομάδες της Ιταλίας.

Για τους Έλληνες αθλητές ήταν μια σπουδαία εμπειρία και μια άκρως ικανοποιητική εμφάνιση. Το σημαντικότερο είναι πως νέοι αθλητές, όπως οι Χρήστος Γαλάνης και Κώστας Τσάβος, κατάφεραν να μπουν στην πρώτη δεκάδα των νικητών  και αυτό δείχνει πως με πολύ δουλειά και αρκετούς αγώνες στην Ελλάδα, αποκτούν γνώσεις και εμπειρία, και έτσι  καταφέρνουν να διαπρέπουν σε διεθνείς αγώνες. Η διοργάνωση του συλλόγου “SURF FISHING TURKEY” ήταν αντάξια του θεσμού του Golden League, με 96 συμμετέχοντες αθλητές από 9 χώρες.

Επόμενο διεθνές τουρνουά Golden League στην Ισπανία, με διοργανωτή σύλλογο το “O CAPOTE PESCA CLUB” που θα γίνει στις 12 Μαρτίου 2016, και θα συμμετάσχουν οι αθλητές της Ακαδημίας Α.Δ. Αλέξανδρος Σαπουνάκης και Κυριάκος Χάλαρης.