Cover

Βολες

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ρίψεων Θαλασσίων Βαρών 2016

Ολοκληρώθηκε το Σαββατοκύριακο 10 & 11 Σεπτεμβρίου το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ρίψεων θαλασσίων βαρών για το έτος 2016, με τον εθνικό τελικό στο γήπεδο της Αναβύσσου. Διοργανωτής του τελευταίου αυτού αγώνα ήταν ο Τρίτων, και συμμετείχαν αθλητές από πέντε συλλόγους της ΕΟΥΔΑ που καλλιεργούν το συγκεκριμένο άθλημα.

Το Σάββατο έγιναν οι ρίψεις στα βάρη των 175 και 150 γραμμαρίων, ενώ την Κυριακή στα 125 και 100. Ο καιρός ήταν χωρίς ιδιαίτερα δυνατούς ανέμους, αλλά από διαφορετικές κατευθύνσεις που οδήγησαν στην αλλαγή του αγωνιστικού χώρου ακόμη και για την τελευταία βολή.

Κάθε αθλητής είχε το δικαίωμα πέντε ρίψεων σε κάθε βάρος και καταγραφόταν η απόσταση, εφόσον ήταν μέσα στο επιτρεπτό άνοιγμα, με ηλεκτρονικό όργανο ακριβείας. Αν κάποια βολή ήταν καλύτερη από τις βολές του προηγούμενου αγώνα, καταγραφόταν στον πίνακα της κατάταξης. Το άθροισμα των βαθμών από τις ρίψεις και στα τέσσερα διαφορετικά βάρη έδινε τη τελική βαθμολογία του κάθε αθλητή.

Νικητές-Εθνική Ομάδα

Μετά την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος, πρωταθλητής για το 2016 αναδείχτηκε με μεγάλη διαφορά ο Γιώργος Μπόνης, ο οποίος συγκέντρωσε 965,64 βαθμούς. Στη δεύτερη θέση είχαμε το Βάϊο Κετεσίδη με 875,89 βαθμούς και στην τρίτη θέση τον Τάκη Μαθιουδάκη με 875 βαθμούς. Οι τρεις αυτοί αθλητές μαζί με τους Κώστα Γενίκη και Κώστα Γρίβα, αποτελούν την εθνική ομάδα που θα εκπροσωπήσει τη χώρα μας στις διεθνείς διοργανώσεις της επόμενης χρονιάς.